Mitoman ve Narsistik

Suçların en büyüğü yalan söylemektir… Hadis-i Şerif

İnternette gezinirken aşağıdaki makaleye rastladım. Bana çok faydalı bilgiler gibi geldi.Bir göz atıverin bakarsınız sizin de çevrenizde böyle insanlar vardır ama belki farkında bile değilsiznidir !!

İnsanların bilinçüstü sık sık tekrarladığı ve zamanla ‘tik ‘ haline gelen- kavramlar, bilinçaltında çoğu defa ters anlamı içerir. Örneğin, sık sık “Açık konuşacağım…” diye söze başlayan şahıslar, çoğu kez ya hiçbir şey söylememek, ya da bir art niyet gizlemek için kullanırlar “açıklık” kavramını. Samimiyetsizliğin en büyük göstergesidir bu durum.

  • İkide bir dürüstlüğe vurgu yapanlar, yolsuzun önde geleni yada gidenidir. Kafayı “ak”lığa takanların dibi kapkaradir, takılmış plâk gibi namus ve şereften söz edenler, namusu da şerefi de ayaklar altına almış, üstüne çıkıp tepinmekte olan şahsiyetsiz kişilerdir.

Siz hiç, söze “Yalan konuşacağım” diye giren birine rastladınız mı? Ya sahtekârlığa vurgu yapan, yolsuzluğu yücelten, vicdan karası için dövünen, namussuzum, şerefsizim diye dolaşan gördünüz mü?

  • Oysa ortalık kötü, yalancı, sahtekâr, yolsuz, namussuz ve şerefsizden geçilmiyor. Nerede bunlar? Elbette ki, “İyiyim, doğruyum, ak-pakım, namusluyum, şerefliyim!” tutturmasının arkasına gizleniyorlar.

Yalan batağına saplanmış bir toplumun insanı olarak yaşıyor olduğumuzun farkındamısınız? Bunun kime ne faydası olmuştur?

YALAN SÖYLEME HASTALIĞI NEDİR.. MİTOMAN KİME DENİR.. ?

Bir mitomani nasıl tanıyabilirsiniz? Kimler mitomani hastası olur? kendileri dışında çevrelerine de zarar verirler mi? Bu kişiler yalan bilgiler üzerine kurgusal bir yaşam geliştirirler. Mitomanlar, temel olarak sevgi ve ilgi peşinde koşarlar. Bazılarında derin aşağılık kompleksleri vardır. Çocukluktan itibaren önemsenmediğine inanan kişilerdir. Bilinçaltlarında kendilerini önemsetecek kurgusal bir öyküyü düzenlerler. Ama bunların gerçek dışı olduğunun farkına varmazlar. Aslında çevrelerinden çok kendilerine zararları dokunur.

ÖNCE HAZ DUYAR SONRA PİŞMANLIK

Mitomani, bir çeşit dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanabilir. Kleptomani yani çalma hastalığı, kumar bağımlılığı, kas, saç yolma hastalığı gibi… Kişi kendini yalan söylemekten alıkoyamaz. Bu, onun engelleyemediği bir dürtüsüdür. Yalan söylerken büyük haz duyar ama hemen peşinden pişmanlık gelir. Yani mitoman, yalanlarından sonra suçluluk duyar ve çevresindekilere bunu bir daha yapmayacağını söyler ama yine de yalan söylemeye devam eder. Çok basit şeyler için gereksiz yere yalan söyler. Mitomanlar, birilerini kandırmak amacıyla yalan söylemezler. Zaten yalanları öylesine gelişigüzeldir ki, nasıl toparlayacakları konusunda bir planları yoktur. En büyük sorunu da eşleriyle yaşarlar.

NARSİSTİK KİŞİLİK

Narsistik kişilik bozukluğu kendini mükemmel görmek, başkalarını düşünmemek ve başkaları tarafından yargılanmaya aşırı hassasiyet olarak tanımlanabilir. Sadece kendini düşünmek ve davranışlarının başkalarına olan etkisini umursamamak bu kişilerin en temel özellikleridir.

  • Narsistik kişiler genelde ilgi odağı olmayı, dikkat çekmeyi ve olaylarıi kontrol etmeyi isterler. Başkalarının hayranlığını ve sevgisini kazanmayi şiddetle arzularlar. Kendileri hakkında mükemmeliyetçidirler. Dikkati üzerlerine toplamak için tiyatromsu krizler yaratabilirler. Bu kişiler herkesin ve her şeyin kendilerine bağlı olması gerektiğine inanırlar.

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler mükemmele ulaşmak için asırı derecede çaba sarfederler. Birisi kendilerini ya da yaptııkları işi eleşstirdiğinde büyük bir öfke ile tepki verirler ve saldırganlık gösterebilirler. Kesinlikle kendilerinde bir kritik ya da eksiklik görülmesinden hoşlanmazlar.

  • Yalan söyleyecek kadar zeki değilim. Ustaca yalan söylemek her babayiğidin  harcı değildir. Üstün  bir zekâ gerektirir. Sürekli bir şekilde kime ne yalan söylediğini akılda tutup, hatırlamak zorundasın. Aksi taktirde ya kendini rezil edersin ya da karşındakini. Bu nedenledir ki durumu ve günü kurtarmak adına yalan söylemeye devam etmektense; Doğruyu söyler, kafamı gereksiz şeylerle meşgul etmem.

Doğru söylediğin zaman kimse inanmayacak. İşte, yalan söylemenin cezası budur.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: