Sessizliktir Esas Olan

  • Kelimeler sadece kelimeler değildir. Onların ruh durumları vardır, kendilerine ait bir iklimleri vardır. Bir sözcük içine yerleştiğinde, aklına da farklı bir iklim getirir. Farklı bir yaklaşım, farklı bir görüş kazandırır. Bir şeyi farklı ismiyle söyle, o anda nasıl farklılaştığını göreceksin. Hatırlanması gerekli en önemli şey, -tabi mümkünse, bir deneyimi yaşa ve onu bir kelimeyle sınırlama. Çünkü bu onu kısıtlayacaktır.

Sessiz bir gece ve dışarıda oturuyorsun. Güneş yeni battı ve yıldızlar yeni görünmeye başladı. Sadece otur. Hatta; “Bu çok güzel” bile deme. Çünkü onun çok güzel olduğunu söylediğin an, artık eskisi gibi değildir. Güzel dediğin anda, onu geçmişe ait yapıyorsun. Ve güzel dediğin tüm deneyimlerin bu kelimeye gölgesini düşürdü.

  • Kullandığın güzel sözcüğü güzele ait bir çok deneyimi anlatmaktadır. Ama yaşadığın bu deneyim tamamıyla yenidir. Hayat daha önce hiç bu şekilde yaşanmadı. Ve bir daha da bu şekilde olmayacak. Geçmiş neden geri gelsin ki? Şimdi öylesine geniş bir alan ve geçmiş öylesine dar. Dışarıya çıkıp, gökyüzünün tamamına bakmak varken, ona neden duvardaki bir delikten bakalım?

Bu yüzden kelimeleri kullanmamaya çalış. Ama kullanmak zorunda kalırsan, onları dikkatlice seç. Çünkü her bir kelimenin kendine ait bir detayı vardır. Onlarla şairane bir şekilde oyna. Her bir kelimeyi tat, sev ve hisset.

  • Hissedilen kelimeler vardır ve entelektüel kelimeler vardır. Entelektüel kelimeleri her gün biraz daha azalt. Hissettiğin kelimeleri söyle. Politik kelimeler vardır ve dini kelimeler vardır. Politik kelimeleri bırak. Çünkü bu kelimeler anında çatışma yaratırlar. Onları kullandığın anda, tartışma başlar. Bu yüzden asla mantıklı, tartışma yaratan dili kullanma. Duygu dolu, dikkatli, sevgi dolu sözcükler kullan, ve hiçbir tartışma olmasın. Bu şekilde davrandığında, çok büyük bir değişime tanık olacaksın.

Farkında olmadan kullandığın bir kelime uzun bir süre boyunca sefalet zinciri yaratabilir. Ama eğer uyanıksan, bir çok sefaletten kaçınabilirsin. Yapacağın küçük bir değişiklik bir çok farklılık yaratabilir. Çok ama çok dikkatli olman gerekir, sadece gerekli olan kelimeleri kullan. Bozulmuş kelimelerden kaçın. Taze kelimeleri kullan. Tartışma yaratmayan çekişmeli kelimeleri değil, sadece duygularını ifade eden kelimeleri kullan.

  • Kelimelerin uzmanı haline gelirsen, tüm yaşamın değişir. İlişkilerin tamamıyla farklı olur, çünkü bir ilişk yüzde 99’u kelimeler ve hareketlerle ifade edilir. Hareketler de kelimelerdir. Bir kelime sefalet getiriyorsa, öfke, çatışma, tartışma getiriyorsa onu bırak. Onu taşımanın anlamı nedir ki? Bırak. Onun yerine geçen başka bir şey koy.

En iyi şey sessizliktir. Ondan sonraki en iyi şey şarkı söylemek, şiir ve sevgidir

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: