Spor Ve Kremler

 Yorgunluktan bitap düşmüş kaslarını ve gıcırdayan eklemlerini  dikkate almalısın. Kas ve eklem ağrılarını dindirici kremler piyasada rahatlıkla bulunuyor. Bu ürünler o kadar kuvvetli ki, bir kerelik kullanıştan sonra bile etkisini hissetmek mümkün. Bu ürünlerin kan dolaşımını hızlandırarak laktik asiti ortadan kaldırdırıyor. Kanın kaslara pompalanması, kalbe ulaşımından daha hızlı gerçekleştiği zaman oluşan laktik asit, bir nevi tortu oluşturur.  

Chondurax Jel Krem:
İçeriği: Glukozamin, kondroitin, zencefil, okaliptus, rezene, lavanta ve ceviz esansiyel yağları.

Neden işe yarıyor?

Doğal aromaterapotik masaj jel kreminde bulunan zencefil yağı, kan dolaşımını hızlandırıp kasların gevşemesini sağlarken, okaliptus yağı da burkulmalarda yatıştırıcı görevi görüyor. Rezene yağı, vücutta ödemlerin tedavisinde, fiziksel aktivitelerin arttırılmasında kullanılıyor. Yatıştırıcı etkiye sahip lavanta özü romatizma ağrılarını; ceviz ve portakal yağı, sancıları dindirmek için mükemmel.

Ne zaman kullanalım? Egzersiz sonrası kıkırdaklarda zedelenme olduğunda. Glukozaminin eklemlerdeki en önemli fonksiyonu, kıkırdağın şekillenmesi, onarım ve kıkırdağa sülfür girişini sağlaması. Yapılan çalışmalarda glukozamin sülfatın ağrı kesici ve plasebolardan daha iyi sonuç verdiği de gözlemlendi. Eczanelerde satılıyor.

 

Orjin Ağrı ve Romatizma Kremi:
İçeriği: Nane yağı, susam yağı, keklik üzümü yağı, kekik yağı ve emülgatörler.

Neden işe yarıyor? İçeriğindeki doğal maddeler sayesinde ağrıları, kireçlenmeleri ve kılcal damarlardaki kanın yavaşlamasına sebep olan kötü unsurları bertaraf ediyor. Boyun tutulmalarında, kulunçlarda, kollarda, bacaklarda, dizlerde, ayak bileğinde, göğüs adalelerindeki kasılmalarda, göğüs, kaburga ve sırttaki kas ağrılarında son derece etkili. Burkma, kas ezilmeleri gibi durumlarda şaşırtıcı bir etkiye sahip.

Ne zaman kullanalım? Bazen uyandığında boynun tutulur, hareket ettirmekte güçlük çekersin. Kimi zaman omuz, diz ve çeşitli bölgelerde ıstırap veren sancılar çekersin. Egzersiz yaparken bazı kaslarına fazla yüklenebilirsin. Ya da attan düşüp kolunu, bacağını incitirsin. Orjin ağrı ve romatizma kremi, tüm bu ağrılara iyi geliyor.

 

Bonie Glide Masaj ve Medikal jeli:
İçeriği: Triethanolamine, carbopol, gliserin, monopropilen glikol ve deinoize su.

Neden işe yarıyor? Bedende oluşan gerginlik derin dokulara ve kaslara yerleşip baskı yaparak kasların ağrımasına sebep oluyor. Bu ürün, gerginlik ve düğümlenmeler üzerinde son derece etkili. Kan dolaşımını stimüle ederek en derinde bulunan kaslardan toksinlerin arındırılmasını ve kaslara besin maddelerinin daha hızlı gönderilmesini sağlıyor. Yoğun kas ve eklem ağrılarına, zayıf dolaşım bozukluklarına çok iyi geliyor.

Ne zaman kullanalım? Bel, sırt ağrısı, eklem iltihaplanması, spor yaralanması, regl öncesi gerginlik, ani hormonal değişiklikten kaynaklanan şişkinlik, başağrısı, egzama, migren gibi sorunlar çekiyorsan…

 

Jointace Jel:
İçeriği: Glukozamin, kondroitin sülfat, zencefil, okaliptus, rezene, lavanta, karanfil, mentol ve portakal esansiyel yağları.

Neden işe yarıyor? Kıkırdağının sentezini arttırarak ağrının ilerlemesini yavaşlatıyor. Esansiyel yağlar ise yıpranmış hasarlı eklemleri ve kasları rahatlatıp yatıştırıyor.

Ne zaman kullanalım? Ağrı, kireçlenmeden kaynaklanan hareket kısıtlanması gibi rahatsızlıkları azaltmak, eklem ve kasları rahatlatmak için kullanabilirsin. Dejeneratif eklem hastalığı olarak bilinen osteoartrit (eklemlerdeki kıkırdak dokusu bozularak parçalanıyor böylece eklem kıkırdağı altında bulunan kemik, eklem boşluğuna bakıyor. Eklemin bütün yapıları, ligamentleri, kapsülü, sinovyal zarı ve periartiküler kaslar da tutuluyor) için. Eczanelerde bumak mümkün.

 

Hansaplast Ağrı Giderici Isıtma Jeli:
Nasıl kullanalım? Ambalaj açıldığında hava ile temas eden doğal ısıtıcı madde içeren keseler ısınmaya başlayarak 30 dakika içinde rahatlatıcı bir sıcaklığa ulaşıyor. Sıcaklık, damarları genişleterek kan akışını arttırınca organlara ulaşan son derece önemli oksijen ve besleyici madde miktarlarında artış oluyor. Ağrıyan herhangi bir bölgeye rahatlıkla uygulayabilirsin. Cilde asla zarar vermiyor.

Neden işe yarıyor? Gergin ve kramplı kasları gevşetiyor. Etkisi sekiz saat boyunca devam eden ürün, boyun ve omuz bölgesindeki kas ağrıları üstünde çok etkili. Omuz, sırt ve bel ağrısına iyi geliyor. Hemen hemen tüm eczanelerde rahatlıkla bulunuyor.

Nexcare Soğuk-Sıcak Kompres Paketi:
Nasıl kullanalım? Burkulma, yanık ve haşlanma gibi durumlarda soğuk olarak uygulanan kompres paketi; gerilmiş kas ve yavaş kan dolaşımı halinde sıcak kullanılmalı. Sıcak kullanım için mikrodalga ya da kaynar suda ısıtmak, soğuk kullanım için buzdolabının dondurucu bölümünde tutmak yeterli. Cildi tahriş etmemesi için koruyucu örtüsü ile uygulanmalı.

Neden işe yarıyor? Soğuk kompres uygulaması, hızlı  rahatlama sağlayarak şişlikleri indiriyor. Burkulmadan kaynaklanan morlukların ve zonklama hissinin azalmasında da etkili. Sıcak kompres uygulaması ise eklem iltihaplanmasından kaynaklanan ağrı ve sızıları giderirken, bölgesel kan dolaşımını hızlandırıp gerginliği azaltıyor. Eczanelerde.

Shiffa Home Karışık Bitkisel Yağ:
İçeriği: Alabalık, pelesenk, karanfil, ardıç, defne, susam, lavanta, kekik, anason, biberiye esansiyel yağları.

Neden işe yarıyor? Vücutta oluşan eklem ve kas ağrılarını yatıştırarak hareket kabiliyetini arttırıyor. Çarpma, burkulma, ezilme gibi durumlarda etkili. Masajla uygulamalısın.

Ne zaman kullanalım? Soğuktan, nemden, ters bir hareketten kaynaklanan sorunlar karşısında ve kan dolaşımının güçlendirilmesi istenen noktalarda etkili. Kaslarda oluşan ağrılarda, tutulmalarda, zayıf dolaşım bozukluğu ve regl sancılarının giderilmesinde de kullanabilirsin.

Keşke biri beni ovsa…
Masaj yapmanın ince tekniklerini öğren!

Ağrı çeken kaslara nasıl merhem uygulanması gerektiğini bilmek ve bilmemek arasında büyük fark var. Yoğun bir egzersiz sonrası bacaklarının ağrıdığını düşün. Doğru ürünü doğru şekilde uygularsan ağrılardan daha çabuk kurtulursun. Ürünü vücuda uyguladıktan sonra elinle baskı uygulamanı ve kalbin bulunduğu yöne doğru ovulması öneriliyor(Bacaklara masaj yaparken topuklardan dizlere, kollara masaj yaparken de dirseklerden omuzlara doğru hareket etmelisin). Ürünleri uygularken doğru dürüst masaj yapmayı öğrenmelisin!

Baldırlar: İç baldırları, iki başparmağınla dairesel hareketlerle ovmalısın.

Kalçalar: Ürünü kalçana uygula ve bir tenis topunu sağ kalçanın altına yerleştir. Topu yuvarlayarak düğümleri ve gergin kasları yumuşatmaya çalış. Çok ağrıyan noktalarda 15-30 saniye durmalısın. Topu sonra da diğer kalçaya geçir.

Kollar: Bir elinle diğer koluna dirsekten omuza doğru hareket ederek ovmalısın. Özellikle ağırlık çalışırken kullandığın kaslara baskı uygulamalısın. Parmaklarının ucuyla dairesel şekilde ovarak masaj yap.

Boyun: Başını iki elinle tutarak başparmaklarını şakaklarına yerleştir. Parmaklarınla arkadan öne doğru dairesel hareketler yaparak şakaklara masaj yap. Diğer parmakları da ensene koyarak kasları omuzlardan yukarı doğru iyice çekmelisin. Üç parmağınla baskı uygulayıp iyice ovmalısın.

Sırt: Başparmaklarını omurganın iki tarafına koyup kalçalara doğru hareket ettir. Çok ağrıyan bölgelere 15-30 saniye baskı uygulayarak dairesel şekilde masaj yap. Başparmakları omurgadan belinin yanlarına doğru hareket ettirip ovmalısın.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: