Başbakan, Merkel ve Diaspora’yı

Avrupa Birliği Türkiye’ye karşı iki yüzlü davranıyor, Türkiye elbette bu durumu biliyor. AB, ”ikiyüzlülüğü” bir de dostluk maskesi ile perdeliyor. ”Biz Türkiye ile her konuda beraberiz” mesajları veriyor.

Oysa, Türkiye’den kendi lehlerine her gelişmeyi talep eden ve alan Avrupa, Türkiye’nin haklı taleplerine bile kapalı. Üstelik bu tavrı da kabullenmiyor…

Başbakan, Merkel’in Türkiye seyahati öncesi yaptığı bir çıkışla AB ‘nin bu ikiyüzlülüğünün sergilenmesini sağladı.

Alman Die Zeit gazetesine röportaj veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de Alman kolejleri bulunduğunu, İstanbul’da Türk-Alman üniversitesi kurulması çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak, benzer adımların Almanya’da da atılmasını istedi. Erdoğan’ın Almanya’da Türk liseleri açılsın önerisine Merkel’in cevabı gecikmedi.

Merkel, Alman gazetesi Passauer Neue Presse’ye verdiği demeçte, Almanya’da özel Türk kolejleri açılmasına prensip olarak karşı olduğunu söyledi.

Alman lider, “Türk kökenli çocukların Alman okullarında eğitim görmesi gerekir” dedi. Merkel, Almanya’da doğmuş Türk çocukların Türk liselerinde okuma fikrini pek anlamlı bulmadığını da belirtti.

Olayın yalın anlatımı bu.

Diplomasideki yorumu da Erdoğan’ın, Merkel’i açık düşüren bir diplomasi atağıdır. Ve tabii insan hakları düzeyinde, kimin çağdaş olduğunun da tespitidir.

Tayyip Erdoğan bu konuda dış dünyaya önemli örnek mesajlar veriyor.
Ermeni açılımı konusunda Erdoğan’ın atakları alkışlanacak önemli sonuçlardır.

“100 bin kaçak Ermeni’yi göndeririz” sözleri, ekmeğini kovalayan çaresizlere değil bu insanlara sırtını dönmüş olan “Diaspora” içindi.

Türkiye, kaçak Ermenilerin çocuklarının eğitimini üstleniyor bu çok önemli bir insancıl tepkidir. Bu çocuklar, Ermeni okullarında eğitilecekler. Burada Merkel’e de önemli mesaj vardır..

Akdamar’daki Ermeni Kilisesi ayine açılıyor. Bu da Diasporaya atılmış çok şık bir goldür…

Geçtiğimiz cuma, Ermeni Cemaati Başkanı Bedros Şirinoğlu ve Ermeni Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Herman Balyon, Erdoğan’ı ziyaret ettiler.

Bedros Şirinoğlu ‘nun açıklaması bu toprağın kardeşlik mesajları ile doluydu.

” Ben Türkiye cumhuriyeti vatandaşıyım. Türkiye’yi savunmak zorundayız. 1915’te olan olaylar, iki çok samimi arkadaşın, iki ortağın arasına nifak sokulmuştur. Bunun neticesinde birbirlerini çok seven arkadaşların kavgası kötü bitmiştir. Ermenilerde zayiat varsa, Türk milletinde de zayiat var. Ama bu olayın üstü kapatılmak istenmiyor? Uzun zamandır ülkelerinden uzak olanlar, diasporada olanlar gelsinler Türkiye’deki Ermeni vatandaşların yaşantılarını görsünler ondan sonra karar versinler. Biz azınlığız ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız”

Diaspora’ya karşı Türkiye’nin Ermenisi Başbakan’a destek veriyor

Kaynak : Hürriyet
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: