KKTC seçimleri AKP’yi salladı!..

Hiç kuşkusuz Gül ve Erdoğan, o gecenin 20.30 sıralarında KKTC’yi arayıp Eroğlu’nu kutlamışlardır.

Ama bu onların istediği sonuç  değildi.

İstedikleri gene Talat’tı çünkü.

Derviş Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı.

Seçim sonucunun izahı şudur:

KKTC seçimini  AK Parti kaybetti!

Daha da açalım.

Eroğlu, hem ABD’ye hem AB’ye hem de Türkiye’deki iktidara karşı bir seçim kazandı…

Bu seçim Türkiye için çok önemlidir.

AK Parti’nin çıkaracağı ders çoktur.

Bu yüzden, iktidar partisinin kurmayları önüne gelecek seçim analizleri mutlaka kendileri tarafından değerlendirilecektir.

KKTC seçmeni neden Talat’ı devirdi?

Talat kendi seçim bölgesi Girne’de bile neden Eroğlu’dan fark yedi?

Bu durum niçin AK Parti için bir ölçüdür? Çünkü Talat’ın politikası AK Parti’nin Türkiye’de izlediği politika ile aynıdır. Kıbrıs Türkü, Talat’ın politikasına kırmızı kart gösterdi.

Talat’ın politika temelinde AB’ye giden yolu açmak vardı. Kıbrıslı Türkler, AB’ye karşı değiller. Ama karşı oldukları Talat’ın duruşu ve tavileriydi. Kıbrıs Türkü, Annan Planı sonrası AB’den gördüğü ihaneti sorguluyor elbette…Ama Talat, o ihanete rağmen ABD ve AB’den gelen “istekleri” kabullenen bir siyaseti sergiliyordu.

Dahası da şu…

Talat’ın seçimi kazanması için Ankara’nın gayreti çok açıktı. AKP heyetleri KKTC’de Talat için önemli bir faaliyet içerisindeydiler. Elbette Türkiye’den giden göçmen-seçmen ilk planda “telkinlere” hedef oldu!..

Sonuç? İskele adlı yerleşim merkezi, Türkiye’den giden nüfusun çoğunlukta olduğu kaza. Burada Eroğlu fark attı. İskele’de yaşayanların aile uzantıları Türkiye’de. Yani gözleri kulakları Türkiye’de… Türkiye’deki gelişmelerden etkileniyorlar. Derviş’i Talat’a tercih etmelerinde bu faktör önemli rol oynadı. Yanisi, AKP’ye “ölçü-örnek” bir yansıma vardır burada.

Seçim öncesinde, AB fonlarından bir yol açıldığı ve bu “yolun” Talat için kullanıldığı  da söyleniyordu. Kıbrıs Türkü, eğer doğru ise bu fonları  da silip atmış oldu.

Talat kendisinden emindi ve daha bir kaç  dönem KKTC Başkanı olarak koltukta oturacağına inanıyordu. Türkiye’deki iktidardan çok, ABD ve AB’nin tartışmasız desteklerine güveniyordu. Rum Yönetimi ile müthiş uyumu da bundandı. KKTC halkını da kendisine itiraz etmeyeceğine, kontra sesleri susturacağına inanıyordu. Bu yolda yoğunlaşan yandaş medyaya güveniyordu.

KKTC insanının evlerinin duvarlarında, Rumların saldırılarında şehit olan yakınlarının fotoğrafları bütün canlılığı ile duruyor. Talat’ın hesap edemediği buydu!..

Ve bin bir cefa sonucu kazanılan vatanın masada terk edileceği kuşkuları, seçmeni Eroğlu’na yönlendirdi.

Talat eğer politikaya devam edecekse, bir de eşinin tutum ve davranışlarını da gözden geçirmeli.

KKTC’nin birinci hanımının Cumhurbaşkanlığı kapılarını vatandaşa kapaması, halka tepeden bakması, ülkede eleştirilen konulardandı.

Derviş Eroğlu, KKTC’de yeni bir dönemi açıyor.

Dünyanın Ortadoğu politikalarında da…

Bundan sonra, Türklerin AB ile daha çetin pazarlığını Kıbrıs üzerinden göreceğiz.

Tekrarlayalım, bu seçim AKP’yi sallamıştır. İktidarımız böylece ilk defa seçim kaybetmiş oluyor!

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: