Gülen Cemaati’nde esrar perdesi

Mardin 4 ay ABD’de bu cemaatin çoğunlukta olduğu bir okulda kaldığını ancak iç organizasyonunu çözemediğini anlattı. “Teşkilatın yerini almış olan hakiki, yeni bir toplumsal tutkalın ortaya çıkmış olması meselesi” diyen Mardin, onları birleştiren tutkalın incelenmesi gerektiğinin altını çizdi.

NTV’de yayınlanan Yazı İşleri Özel programına konuk olan Mardin, Mirgün Cabas ve Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. Mardin referandum sonrası tartışılan konulara ve özellikle de Gülen cemaatine değindi.

CEMAATİN SIRRINI ÇÖZEMEDİM

Mardin, “Hanefi Avcı’nın kitabıyla tekrar gündeme geldi. Her siyasi konuşmada atıfta bulunuluyor özellikle Gülen cemaatine. Cemaatler kimilerinin korktuğu kadar tehdit oluşturup oluşturmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Cemaatleri yapıştırıcı bir tutkal vardır. Bunun bir iç organizasyona bağlı olması lazım. Amerika’da 4 ay kadar Türk öğrencilerin yüzde 80’inin Gülen cemaatine bağlı olduğu bir yerde kaldım. İç teşkilatlanmasını hiç çözemedim. Bu iç teşkilatlanma aslında tutkal şekli bizim tanıdığımız bir tutkal şekli değil. O bir inanç, bir yakınlaşma, bir yardımla birlikte cemaatin çeperini kurma, bütün onların birlikte olduğu bir tutkal. Bu, yeni üzerinde durulması gereken ve iç teşkilatın yerini almış olan hakiki, yeni bir toplumsal tutkalın ortaya çıkmış olması meselesi. Ve dinin nasıl bu fonksiyonu ifade ettiği veya dine benzer inançların böyle bir tutkalı ortaya çıkarttığını biliyoruz. Onun ben esrarını çözemedim.

FARKLI BİR TUTKAL

Fethullah cemaatine bakıldığı zaman iç organizasyonuna bakmamak lazım onu bulamazsınız. Şimdiye kadar kullandığımız metotlarla araştırılmaya müsait bir tutkal değil. Bir taraftan da Hoca’nın ağlaması bence Türkiye’de çok tesirli olmuş bir şeydir. Çünkü samimiyetini gösteriyor. Türkiye’de yaptığınız bir şeyin samimiyetini gösterdiğiniz zaman karşılık alırsınız.

CEMAAT BULUT GİBİ ÇALIŞIYOR

Cemaatin içindekilerin ne dereceye kadar ideolojik bir eksen etrafında birleştirildiklerini çok iyi çıkaramıyorum. Bizim aletlerimiz, sosyolojik yaklaşımlarımız orada bir teşkilat arar. Cemaatin yapıştırıcısı olan şey neyse, ne sonuç vereceği, kimleri atacağı, kimlerin sonradan peşinden gidip ‘sen bizim adamımızdın, çıktın’ deyip kimleri araştıracağı şey değil. Cemaatin bulut gibi çalıştığını fakat bulutun içine giren uçaklarında kolay çıkmadığını görüyoruz.”

Kaynak :NTV
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: