Kıbrıs

Kıbrıs, Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Başkenti Lefkoşa olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 2006 yılı verilerine göre toplam nüfusu 264, 172’dir. Kıbrıs, adını Tunç çağından başlayarak işletilen zengin bakır yataklarından almıştır.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bozulmamış doğal güzellikleri, eşsiz tarihi zenginlikleri ile Akdeniz’de cennet bir adadır.

  • Kuzey Kıbrıs, dost canlısı insanları, neredeyse tüm yıl boyunca güneşle yıkanan kilometrelerce uzunluğundaki kıyı şeridi; altın kumsalları ve 9000 yıllık görkemli tarihi ile sizlere en misafirperver karşılamayı sunar. Gotik kiliseler ile birarada bulunan Beşparmak Dağları’na hakim haçlı kaleleri, tapınak kalıntıları ile İngiliz kolonyal mimari örnekleri tarihin fantastik bir karışımı olarak karşınıza çıkar.

KKTC adanın kuzeyinde 3,355 kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Akdeniz’in doğusunda yer alır. En yakın komşuları, 70 km kuzeyde Türkiye, 100 km doğuda Suriye, 170 km güneydoğuda Lübnan ve İsrail, 370 km güneyde Mısır ve 950 kuzeybatıda Yunanistan’ dır.

  • Kuzey Kıbrıs yönetim olarak beş ilçeye ayrılmıştır. Başlıca altı yerleşim yeri vardır:Lefkoşa, Gazi magosa, Girne, Güzelyurt, Lefke ve İskele.

Ülkeye Giriş: Dingo’nun Ahırı !

AB’ye(!) üye ülke vatandaşları vizesiz(!) , TC vatandaşları kimlik veya pasaport ile K.K.T.C’ ye giriş yapabilirler.

İklim

Kıbrıs’ta Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 28 °C’dir. Deniz sıcaklığı ise yaklaşık 25 °C’dir.

Elektrik ve Trafik

220/240 volt AC elektrik kullanılan KKTC’de prizler İngiliz standartlarına (üçlü) göredir ve trafik de İngilizlerin gittiği her yer gibi Kıbrısta da soldandır

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: