ÇOCUKLAR İÇİN ERGENEKON DESTANI (MASAL)

Bir varmış ,bir yokmuş.Eski Türkler yaşarmış zamanın birinde. Türkler soyluların soylusu beylerin beyiymiş.Dünyadaki herkes boyun eğermiş Türklere.Çünkü yenmediği millet kalmamış Türkler’in.Yenilenler çekememişler Türkler ‘i ve birleşmişler Türkler’e karşı.Türkler buna karşı toplanmışlar bir yere beklemişler düşmanı.Savaş on gün on gece sürmüş.Düşman anlamış Türkler’i hilesiz yenemeyeceklerini ve oyun oynamışlar önce kaçmışlar sonra saldırmışlar Türkler’i yenmişler.Tüm erkek Türkler’i öldürmüşler.Sadece biri hariç ,Kralın oğlu Kayı.Kayı o sene evlenmişti.Karısını da alıp dağa kaçmış.Yanına her şeyini almış ve öyle bir dağa kalkmış ki girildiği zaman çıkılmayan bir dağa kaçmış.Kaçtıklarını yer öyle bir yermiş ki her yer yeşillik ağaç,akarsular,yemişler.Allah’a şükretmişler böyle bir yere geldikleri için.Bu yerin adına ‘ERGENEKON’ demişler.
Günler günleri,aylar ayları,yıllar yılları kovalamış aradan yüzlerce sene geçmiş. Türkler o kadar çoğalmışlar ki Ergenekon’a sığamamışlar. Türkler demiş ki her yeri araştıralım bir çıkış bulup çıkalım Ergenekon’dan demişler.Aramışlar aramışlar ama yok bulamamışlar.Bir madenci demiş ki şu dağ demirdendir.Eritelim elbet bir çıkış olur demiş.Dağın her yerini kömürle odunla doldurmuşlar ve yakmışlar.Koca dağ su gibi akıp erimiş ve Türkler’e yol açılmış.
Yol açılınca bir bozkurt gözükmüş tepede. Türkler anlamış ki bozkurtu takip etmeliyiz gittiği yere gitmeliyiz demişler. Bozkurt Türkler’i çıkarmış Ergenekon’dan. Türkler tekrar savaşmışlar bütün düşmanları yenmişler.Yine bütün her yere egemen olmuşlar.Dağı erittikleri
ve Ergenekon’dan çıktıkları günü bayram etmişler.Her sene bu bayramı kutlayarak tarih boyunca mutlu ve özgür kalmışlar.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: