Nasanın Şismesi

Eyvahh ki ne eyvah… ABD tekrar Ay’a dönüyor

Ay`a geri dönmeyi planlayan NASA, Dünya`nın uydusunda kullanılması beklenen şişme yapının denemelerine başladı.

NASA yüklenicisi ILC Dover LP adlı şirket tarafından geliştirilen şişme yapı, Virgina eyaletindeki Langley Araştırma Merkezi`nde test ediliyor

Ay`a geri dönmeyi planlayan NASA, Dünya`nın uydusunda kullanılması beklenen şişme yapının denemelerine başladı.

NASA yüklenicisi ILC Dover LP adlı şirket tarafından geliştirilen şişme yapı, Virgina eyaletindeki Langley Araştırma Merkezi`nde test ediliyor.

Çok katlı özel bir kumaştan üretilen, bacaklı beyaz bir robota benzeyen Ay barınağının ana ünitesi yaklaşık 4 metre çapında 6 metre yüksekliğinde.

Yaklaşık 5 bin metreküp hacmi bulunan ana ünite bir başka şişme bölüme bağlanabiliyor. İki bölüm birbirine bir hava geçirmez koridor ile bağlanarak, basınçları ayarlanıyor.

Testler birkaç ay sürecek Yüklenici şirket ve NASA yetkilileri, birkaç ay sürecek testler sırasında, barınak prototipinin içinde uyku bölümleri, duvarlar ve zemin oluşturulması gibi denemeler yapacaklarını belirtti.

Şişme yapılar, NASA`nın Ay`da kurmayı planladığı üssün inşası için düşünülen çözümlerden biri.

Deneyimlerden Mars`ta da faydalanılacak Ay`da şişme yapıların denenmesine 2020`de başlamayı hesaplayan NASA, Ay`daki üssünde yapacağı testler ve buradaki deneyimlerden Mars`ta da faydalanmayı öngörüyor.

NASA, Ay`da ilk başta dört kişilik bir ileri karakol kurmayı ve destek üniteleri bitinceye kadar ya da haftada bir ekibi değiştirmeyi, kalıcı bir üs kurduktan sonra ekiplerin değişimini 2 hafta, ardından 2 ay, sonra da 6 aya çıkarmayı planlıyor.

NASA, bununla bağlantılı olarak, Ulusal Bilim Vakfı ile işbirliği yaparak benzer bir şişme yapıyı Güney Kutbu`nda bu yıl sonunda veya önümüzdeki yıl başında denemeyi de öngörüyor.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: