11 Eylül2001

11 Eylül Saldırıları ile ilgili komplo teorileri

 
11 Eylül 2001 günü gerçekleşen ve aynı günün tarihi ile adlandırılan olaylar ile ilgili çeşitli komplo teorileri bulunmaktadır. Kimi iddialara göre 11 Eylül olayları Amerikan hükümeti ve gizli servisleri tarafından Orta Doğu’ya ve Afganistan’a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak, ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenmiş senaryolardır. New York Times gazetesi tarafından yapılan bir ankete göre her 4 Amerikalı’dan 3’ü hükümetin 11 Eylül olayları ile ilgili doğruları söylemediğinden şüphelendiğini belirtmiştir[
Küçük bir not; o tarihlerde hasbelkaser ben de oralardaydım ve birgün TV’de dahi başkan Bush’un saf Amerikan halkının senatosunda alternatif enerji kaynakları geliştirme ile ilgili yaptığı konuşmanın bir yerinde ‘alternatif enerji kaynakları ile ilgili araştırmalarda çok iyi bir yerlerde olduklarını ve başardıklarında ‘oil’ için Irak gibi çok uzak yerlere gitmek zorunda kalmayacaklarını’ ağzından kaçırdı .. Ama o zaman da ‘özgür medya ‘ bunu duymamazdan gelmişti..

 

Amerikan hükümeti tarafından yapılan resmî açıklama

 
11 Eylül 2001 günü Usame Bin Ladin’e bağlı teröristlerce kaçırılan iki yolcu uçağı, New York’daki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelere özenle hesaplanmış noktalardan çakılmışlardır. Meydana gelen patlamalar sonucu her iki kule de çökmüştür.
Üçüncü bir uçak Washington D.C.’deki Pentagon binasına çakılmıştır.
Dördüncü uçak yolcularla teröristler arasında gerçekleştiği iddia edilen mücadele sonucunda 150 mil ötede Pensilvanya kırsalında düşmüştür.
Olaylarda 2,974 sivil ABD vatandaşı ölmüştür. 24 kişi ise halen kayıp olarak listelenmektedir.

 

Medyanın,Amerikan ve İngiliz hükümetlerinin tepkisi

 
Amerikan hükümeti 11 Eylül olaylarının bir komplo olduğunu ileri süren Loose Change isimli filmdeki iddiaları yalanlamış ve lanetlemiştir[1]. Medyanın bu olayın üzerine giden görüntü ve programları kamuoyundan sakladığının iddia edilmesi gerçeklerin gizlendiği teorisini doğurmuştur.
Irak’ın işgalinde Amerika ile birlikte hareket eden Birleşik Krallık İşçi Partisi milletvekili ve kabineden sorumlu devlet bakanı Michael Meacher, 11 Eylül olaylarının gerçekliğini soruşturmaktadır [2]. Meacher 2006 yılında Loose Change isimli filmin Avam Kamarası’nda izlenmesini önermiş, daha sonra bu fikrinden vazgeçmiştir. 11 Eylül olayları ile ilgili olarak şöyle demiştir: “Böylesine devasa öneme haiz bir olayın bu şekilde gizeme gömülmesine modern tarihte daha önce hiç rastlanmamıştır. Anahtar konumundaki bazı gerçekler mümkün ve anlaşılabilir bir temele dayandırarak açıklanamamış durumdadır.”
Michael Meacher’in bu sözleri Claremont School of Theology’de saygın bir profesör ve filozof olan David Ray Griffin’in en çok satanlar listesindeki kitabı Yeni Pearl Harbor’a (The New Pearl Harbor) önsöz olmuştur. Kitaba bu ismin verilmesinin nedeni dönemin başkanı Roosevelt’in Amerika’yı II. Dünya Savaşı’na sokabilmek için Japonların Pearl Harbor’u bombalamalarına izin verdiği iddialarıdır.
Profesör Griffin’e ve bazı diğer komplo teorisyenlerine göre 11 Eylül Saldırıları, Northwood Operasyonu’nun bir kopyasıdır. Northwood Operasyonu, dönemin Amerikan başkanı Kennedy tarafından Küba lideri Fidel Castro’yu devirmek amacıyla hazırlanmış bir plandır. Bu plana göre Amerika’da terör saldırıları meydana getirilecek, saldırılar kominist Küba’nın üzerine atılacak ve Küba işgal edilecektir. Ancak bu plan hayata geçirilmemiştir

Kulelerin yıkılması

 
Kulelerin yıkılış şeklinin planlanmış yıkımlar gibi olduğu öne sürülmüştür. Buna gerekçe olarak da, uçakların çarpması sonucu yana yatıp etrafındaki binaların üstüne düşmek yerine, bir yıkım firması tarafından kontrollü patlatma metodu ile yıkıma hazırlanmışcasına doğrudan kendi üzerlerine yıkılmaları örnek gösterilmiştir. Fiziksel olarak mümkün kabul edilse de komplo teorisyenleri bu konunun çeşitli şüpheleri üstüne çektiğini iddia etmektedirler. Ayrıca, binaların yıkılma hızının hemen hemen serbest düşme hızında oluşunun da şüpheleri arttırdığı söylenmektedir.
Kulelerin yıkılış şeklinin üzerine ciddi araştırma yapmış olan fizik Profesörü Stephen E. Jones toz kalıntıları`nda Termat(Alüminium ve Demir-Oxid ve Kükürt karışığı) kullanıldığını ispat etmiştir
 

Uçakların gerçekliği-carrion

Video görüntüleri incelendiğinde, güneydeki kuleye çarpan uçağın camlarının görülmediği ve United Airlines logosunun olmadığı, bu uçağın ABD Ordusu’nda kullanılan Boeing 767 tipi yakıt ikmal uçağı olduğu öne sürülmüştür. Motorlarının ise Boeing 767 tipi yolcu uçağına ait olmadığı, sebep olarak da 767’lerin motor çapının 3 metre, görüntüdeki uçağın motorlarının ise daha küçük olduğu ileri sürülmüştür.
 

Pentagon olayı 

  • Washington, DC’da Pentagon binasında çarpan uçak sonucunda oluşan hasarın etkilediği alanın, bir uçağın çarpması sonucu oluşamayacak kadar küçük olduğu öne sürülmüştür. Ayrıca Pentagon’a çarpan uçağın çarpma anını gösteren görüntülerinin bulunmaması binaya bir füze atıldığı konusunda teorilere neden olmuştur.
    • Çarpışmanın olduğu Pentagon binasının hemen önündeki benzincinin olayı çok net bir şekilde görüntüleyebilen güvenlik kameralarına sahip olduğu fakat olaydan 10 dakika sonra benzincinin güvenlik kayıtlarını siyah takım elbiseli ABD istihbaratından olduğu öne sürülen kişilerce alındığı söylenmiş ve ABD hükümeti bunu kabul etmiştir.ABD hükümeti kasetten sadece patlamanın olduğu bir andaki kare hariç görüntü göstermemiştir.
    • Pentagon binasına ABD hükümeti tarafından çarptığı söylenen uçağın modeli ile olay yerinde bulunan uçak parçalarının modelinin tutmadığı ortaya çıkmıştır.Ayrıca parçaların sanki bir kamyonla rastgele boşaltılmış gibi durduğu da gözlemlenmiştir.
    • Saldırıdan önce Pentagon binası çevresinde bir Apache saldırı helikopterinin görüldüğü görgü tanıklarınca doğrulanmıştır.
    • Pentagon binasına çarpan uçağın binada kanatlarından oluşan hiçbir hasar olmadığı dikkatlerden kaçmamıştır.İç içe beş binadan oluşan Pentagon binasın ilk yapısını delen uçak ikinci yapıda sadece yuvarlak şeklinde bir hasar bırakmıştır.Aynı şekilde ilk yapıda da buna benzer bir şekil oluşmuştur.

 

İstihbarat açıkları

 
Aynı zamanda hazırlıklarının yıllar sürdüğü ve yüzlerce kişinin fiilen katkıda bulunduğu tahmin edilen böylesine geniş çaplı bir terör saldırısının dünyanın en büyük istihbarat ağına sahip Amerika Birleşik Devletleri tarafından istihbaratının yapılamaması ve saldırıların engellenememesi de şüpheleri arttırmıştır

Loose Change


Loose Change, Dylan Avery tarafından yazıp yönetilmiş olan ve 11 Eylül 2001 terörist saldırıları sırasındaki olaylara alternatif açıklamalar getiren bir belgeseldir.
Film, ABD hükümetinin yetersiz hükümet soruşturmaları ve 9/11 Komisyon Raporu konularında sert eleştiriler içeriyor. Ayrıca saldıların herhangi bir terörist saldırının sonucu değil, tamamen Amerikan hükümeti tarafından planlanmış zeki bir planın ürünü olduğunu ispatladığını düşündüğü çeşitli kanıtları öne sürüyor. İddialarının tamamını mevcut popüler haber kaynaklarına dayandıran belgeselde; Newsweek, CBS News, CNN, ap, Fox News’de yayımlanan malzemeler ve bilgiler kullanılmış. Belgesel “Louder than Words” adlı şirketin kaydı serbest bırakması (tüm yayın haklarından vazgeçmesi) ve yerel FOX üyesi WICZ-TV’de yayınlandıktan sonra büyük ilgi çekti

Filmden sunulan bazı kanıtlar


1. 1999’da Kuzey Amerika Hava Savunma Komuta Merkezi (NORAD), bir uçağın kaçırılıp İkiz Kuleler ve Pentagon’a çarpmasıyla ilgili tatbikatlara başladı.
2. 24 Ekim 2000: Pentagon, ilk egzersizleri MASCAL adıyla yürürlüğe koydu. Boeing 757’nin Pentagon’a çarpması simülasyonu bunlardan biriydi.
3. Nisan 2001: Usame bin Ladin, Dubai’deki Amerikan Hastanesi’nde CIA’nın bölge şefi tarafından ziyaret edildi.
4. 24 Temmuz 2001: Dünya Ticaret Merkezi’nin sahibi Larry A. Silverstein, olaydan 6 hafta önce kuleleri 99 yıllığına kiraladı. 3.5 milyon dolarlık sigorta poliçesi terörizmi de kapsıyordu.
5. 6 Eylül 2001: Bomba koklayıcı köpekler kulelerden çekildi. Güvenlik görevlilerinin vardiyaları 2 hafta boyunca 12 saatin sonunda bitiyordu.
6. 10 Eylül 2001: Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, San Francisco Belediye Başkanı Willie Brown’u arayarak ertesi sabah uçmamasını söyledi

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: