Komplo teorileri ve Demokrasi

Komplo teorisi, kamuoyu tarafından belli bir şekilde algılanmış herhangi bir olay hakkında geliştirilmiş, kamuoyundan saklandığı iddia edilen bilgilerle, gizli bilgilere veya olayın arkasındaki görünmeyen güçlerle ilişkilendirilen alternatif açıklamalara verilen addır. Bazı insanlar komplo teorileri üreten kişileri paranoyak, ilgi çekmeye uğraşan ya da yanlış yönlendirmelerle toplumu yanıltan ve  bundan politik, ekonomik (ya da medyatik) çıkar sağlamaya çalışan kişiler olarak görür ve iddiaları gülünç ve önemsiz kabul ederler. Öte yandan bu tip iddialar popüler kültür alanında her zaman kendisine yer bulabilmiş, ilgi çekmeyi başarabilmiştir.

Bilim adamlarına göre komplo iddialarına inanmaya yatkın toplumlar uzun süreli politik, ekonomik veya ahlâki çöküntü yaşayan veya kendilerine karşı önemli bir tehdit yöneldiğini düşünen insanlar. Öte yandan,   belgelendirilebilen pek çok komplo teorisinin fos çıkması, bunların hepten önemsiz olmaları anlamına gelmiyor.   Bu teorilerin ortaya koyduğu gerçeğin, toplumda varolan (aslında olmayan!)sisteme karşı genel güvensizlik ve özellikle her şeyin yüzeyde şeffaf ve özgür gözüktüğü demokratik sistemlerde aslında alttan alta süre giden başka mekanizmaların varolduğuna dair inançtır.Ve komplo teorileri aslında insanlara demokrasi oyununun  kocaman bir yalandan başka bir şey olmadığını,herşeyin sadece ve sadece bir şekilde o gücü eline geçirenlerin bir oyuncağı olduğunu anlatan çok çarpıcı fırsatlardır.

Komplo teorilerini de bir tarafa bırakalım ve hemen yanıbaşımızdaki Irak’a bir bakalım… Hani Iraklılara özgürlük ve demokrasi getirecekti bu adamlar… Tıpkı,Bolivya,Ekvador,Vietnam ve Panama’ya getireceklerini söyledikleri demokrasiden Iraklılara da getirdiler ve hala daha getirmeye devam ediyorlar.. ABD, avrupa ülkelerinin istememesine rağmen kendini  8 Aralık 1941 Pearl Harbour saldırısını düzenleterek –tıpkı 11 eylül 2001 de olduğu gibi-  II.dünya savaşına dahil ettirdi…Ondan sonraki 55-60 yıldaki durumu hep birlikte görüyoruz/yaşıyoruz

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: