Ertesi Gün Hapı…

Korunmasız girilen cinsel ilişkiden sonra istenmeyen bir gebeliği önlemek için uygulanan yöntemler acil kontrasepsiyon olarak tanımlanır. Bu amaçla ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde yüksek doz östrojen ve progesteron ya da sadece progesteron içeren haplar alınabileceği gibi, ilk 7 gün içinde spiral de takilabilir.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde korunmasız bir ilişkiden sonra istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla uzun zamandan beri kullanılan, İngilizce “morning after pill” olarak tanımlanan ve Türkçeye “ertesi gün” ya da “ertesi sabah” hapı şeklinde çevrilebilecek olan bu ilaçlar 2003 yılının son günlerinde iki ayrı ilaç firması tarafından Türkiye’de de satışa sunuldu.

Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bu ilaçlardan ilki hem östrojen hem de progesteron hormonu içeriyor. Acil doğum kontrol kiti olarak tanımlanan Preven isimli ürün içinden bir adet kullanım kitapçığı, bir adet gebelik testi ve 4 adet haptan oluşuyor.

Uygulama daha önceden oluşmuş gebeliklerin sonlandırılmasında etkili olmadığı için kullanım öncesinde kadının geb olmadığının bilinmesi gerekli. Bu nedenle kullanım öncesi ürünün içinden çıkan gebelik testinin yapılması şart. Gebelik testinin olumsuz olduğu görüldükten sonra kutunun içinden çıkan 4 adet hap kullanım kitapçığında tarif edildiği şekilde alınıyor.

Norlevo adıyla piyasaya sürülen diğer ürün ise sadece progesteron hormonu içeriyor. Kutunun içinden 2 adet hap çıkıyor. Bu haplar korunmasız ilişki sonrası ilk 72 saat içinde önerilen şekilde alındığında gebeliği yüksek oranda engelleyebiliyor.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta cinsel eğitim düzeyinin yetersiz olduğu ya da hiç olmadığı Türkiye gibi ülkelerde bu ilaçların biliçsiz kullanımının istenmeyen sonuçlar doğurabilecek olması. Cinsel bilincin ve doğum kontrolu alışkanlığının olmadığı durumlarda etkili ve güvenli bir doğum kontrol yöntemi kullanmak yerine her ilişki sonrası çok hatalı bir şekilde ertesi gün haplarının kolaylıkla kullanılabilecek olması bu ilaçların reçetesiz satılması ile ilgili en önemli endişe kaynağı. Çünkü ertesi gün hapları rutin kullanım açısından uygun değil.

Bilinen ciddi yan etki görülme şansı az olmakla birlikte yöntem cinsel ilişki sırasında prezervatifin yırtılması ya da delinmesi, rahim içi aracın yerinden çıkması, geri çekmede hata, doğum kontrol haplarının unutulup alınmaması ve tecavüz gibi olaylar sonrasında kullanılmalıdır. Herhangi bir nedenle ilişki sırasında hiçbir yöntem uygulanmayan durumlarda kullanımı ise sınırlandırılmalıdır. Çiftler bu ilaçlara güvenerek prezervatif, doğum kontrol hapı, spiral gibi etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmaktan vaz geçmemelidir.

Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilenler

Neden her korunmasız ilişkiden sonra ertesi gün hapı kullanmamalıyım?

Ertesi gün hapının ayda 1 kereden fazla kullanımı bazı sakıncalar yaratmaktadır; Ertesi gün hapı progesteron hormonu içermektedir ve doz aşımında ciddi kanamalarla sonuçlanacak hormon bozukluklarına neden olabilir.

Eğer ertesi gün hapına ayda 1 defadan daha sık ihtiyaç duyuluyorsa, gebeliği engellemek için diğer doğum kontrol yöntemlerinden (prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araç yani spiral vb.) birine kullanmanız gerekmektedir.

Doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir şekilde kullandığınız yönteminizin etkisinden şüphe duyduğunuz zamanlarda (örneğin prezervatifin yerinden çıkması veya patlaması, doğum kontrol hapının unutulması gibi) yine ertesi sabah hapı kullanabilirsiniz.

Ertesi gün hapını aynı ayda ikinci kez kullanmam gerekirse ne yapacağım?

Ertesi gün hapını o ay içinde 1 kez kullanmışsanız mutlaka sonrasında herhangi bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif) ile korunmaya devam etmelisiniz. Eğer ertesi gün hapına tekrar ihtiyaç hissederseniz, aynı ay içinde ikinci kez kullanmadan önce mutlaka hekiminize veya eczacınıza danışmalısınız.

Bir ay içinde bilmeden&unutarak birden fazla kez kullandım. Şimdi ne yapıcam?

Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir. Doz aşımında vücutta şişlikler, memede hassasiyet ve kanama bozuklukları görülebilir.Bu yan etkiler içinde en önemlisi kanama bozukluğudur. Nadiren de olsa, tekrarlayan ertesi sabah hapı kullanımlarında şiddetli kanamalar görülebilir. Böyle bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.

Ertesi gün hapını aldıktan 1-2 gün sonra kanamam başladı. Normal mi?

Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir ve bu nedenle nadiren de olsa kanama düzensizlikleri görülür. Bu kanamalar herzamankinden fazla veya az miktarda olabilir, kanama tarih değişiklikleri yaşanabilir, yeni bitmiş olan bir kanama kısa süre için tekrarlayabilir. Bunlar ilacın beklenen yan etkilerdir.

Bu durumda olan kadınlar hormonal düzeyinin normale dönmesini beklemelidir ve ertesi gün hapının kullanmamalıdırlar.

Ertesi sabah hapı neden adet düzenini etkileyebiliyor?

Kadınlarda regl her ay tekrarlayan bir hormonal döngü ile vücut tarafından kontrol edilmektedir. Kanda progesteron hormonunun yükselmesi kanamayı engellerken, bu hormonun kandaki miktarında meydana gelen ani bir düşüş kanamayı başlatmaktadır.

İşte adet kanamaları da böyle meydana gelmektedir. Adet kanaması bittikten sonra kanda progesteron hormonu yükselmektedir. Bu süre zarfında kanama olmaz. 26-30 günlük süreç tamamlandığında kanda progesteron miktarı aniden düşer ve kanama gerçekleşir.

Ertesi gün hapı da progesteron hormonu içermektedir. Uygulandığında kandaki progesteron seviyesini arttırmaktadır. İlk etkisi kanamayı baskılamaktır, ancak ilacın etkisinin sonlanmasıyla birlikte kandaki progesteron miktarı da düşüş göstermekte ve kanamaya eğilim yaratmaktadır.

Bununla birlikte adet döneminin ortalarında kullanıldığında kanama üzerine etkisi çok daha düşük olmaktadır. Adet kanaması tarihi yakın olduğu bir dönemde ertesi sabah hapı kullanıldığında kanamayı geciktirme veya erkene alma gibi yan etkilerin görülme olasılığı artmaktadır.

Ertesi sabah hapı kullandım ve çok az kanamam var. Endişelenmelimiyim?

Ertesi gün hapı kullanımından birkaç gün içinde sızma şeklinde kanama yapabilir. Bu ilacın beklenen bir yan etkisidir. Ancak kanama fazlalaşırsa, ağrı veya sarı renkli, köpüklü, kokulu bir akıntı başlarsa acilen bir hekime başvurulmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Kullanımı ile İlgili Sorular:

İlacı aldıktan sonra kusulursa ne yapılmalı?

Ertesi gün hapı alındıktan sonraki ilk üç saat içinde kusulursa hapın tekrar alınması gerekir. Ancak üç saatten sonra gerçekleşen kusmalarda hapın tekrar alınmasına gerek yoktur.

İlacın daha etkili olması için 2 kutu içsem olur mu?

Ertesi gün hapı etkili olabilmesi içen belirtilen dozda alınması yeterlidir. İlacın ilk 24 saat içinde alındığında gebelik riski sadece %1.1dir. Burada asıl önemli olan ilacın mümkün olduğunca erken alınmasıdır.

İlaç ilk 72 saat içinde etkili olduğuna göre gebelikten koruyucu etkisi 3 gün sürüyor. Yani ilacı kullandıktan sonra ilk 3 gün içinde ayrıca bir korunma yöntemi kullanmama gerek yok.

Bu yanlıştır. Ertesi gün hapı etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman geriye döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki ilişkilerde her zaman için risk vardır. Dolayısıyla etkisinin 3 gün sürdüğünü söylemek mümkün değildir. İlacı kullandıktan sonra kurulacak ilişkilerde mutlaka prezervatif ile korunulmalıdır.

Adet kanamam gecikti. Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım?

Eczanelerden aldığınız, idrardan ölçüm yapan gebelik testlerinin uygulaması basittir. Ancak bu idrar testlerinin doğru sonuç vermesi için en az 10 günlük bir regl gecikmesinden sonra test yapılması tavsiye edilir; çünkü idrardan bakılan gebelik hormonu ancak bu kadar süre sonra ölçülebilir düzeye erişmektedir.

Kan ile yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk gününden itibaren (yani ilişkiden sonraki birkaç gün içinde) tam ve kesin sonuç verir. Ancak bunun için de bir laboratuara başvurmak gerekir.

Geçen ay korunmasız ilişkide bulunmuştum ve dün hamile olduğumu öğrendim. Hamileliği sonlandırmak için haplar olduğunu okudum. Bunları nereden bulabilirim? Veya kendi kendime nasıl düşük yapabilirim?

Gebeliği sonlandırmaya yönelik bazı haplar yurtdışında bulunmaktadır. Ancak henüz ülkemizde kullanımı yasaktır. Bugün için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde ancak bir kadın doğum uzmanı yardımıyla olabilmektedir.

Kendi sağlığınız ve güvenliğiniz için gebeliği sonlandırmak için herhangi bir yol DENEMEYİNİZ. Rahim ağzına yapılacak bilinçsiz her müdahale çok önemli hayati riskler taşımaktadır. Kanama ve buna bağlı ölüm çok sık görülmektedir. Gebelik mutlaka hastane koşullarında sonlandırılmalıdır. Bu sebeple konu ile ilgili MUTLAKA bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.

alıntı ;hamilemiyim.net ve mumcu.com

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: