SUJOK NEDİR?

Sujok el ve ayaktaki yansıma noktaları kullanılarak, herkes tarafından kolayca uygulanabilecek bir akupunktur yöntemidir.
Tüm vücudumuzun minyatür bir kopyası olan kulağımızda olduğu gibi, elimizde ve ayağımızda da  mevcuttur.

Dr. Ayşe Mujdabaeva; “Kore dilinde Su el, Jok ise ayak demektir. İlk olarak Fransız Dr. Nogiyer’in kulağın insan embriyosuna benzemesini fark etmesiyle birlikte, kulakta bulunan 300’den fazla noktanın organlara bağlılığı tespit edilmiş ve tedavi yöntemi olarak günümüzde de kullanılmaktadır. SU JOK Terapi yöntemini ise Güney Koreli Profesör Park Jae Woo keşfetmiş. Çin tıbbını bilen ve yakından takip eden Park Jae Woo, organlara uygun noktaların bütün vücudumuzda bulunduğunu, el ve ayakların organları çok kolay çalıştırıldığını fark etmiş” diyor.

İnsan bedeninin uygunluk sisteminin neden el ve ayaklarda olduğunu sorduğumuz Dr. Ayşe Mujdabaeva; “el ve ayaklar incelendiğinde, el ve ayaklardaki bütün parmakların eklemlerden oluştuğunu görüyoruz.

Başparmakta iki boğum var. Birinci boğum başa uygun, ikincisi ise boyuna, ikinci ve beşinci parmak kollara uygun, üçüncü ve dördüncü parmaklar ise ayaklara uygundur. Bütün iç organlarımız ise avucumuzun içi ile iletişim halinde el ve ayak ayasına yansıyor.

Başparmakta gözlere, buruna, ağza, kulaklara uygun noktalar var. Başımızda hangi hastalık olursa olsun başparmağımıza yansıyor. Mesela başınız ağrıyor, başparmağın ucunda arıyoruz en çok ağrıyan noktayı buluyor ve o noktaya tedaviyi uyguluyoruz.

Doğru noktayı bulunduğunda baş ağrısının bir dakika içinde geçtiği gözleniyor. Bunu kaç kişiye yaparsanız yapın aynı sonucu alırsınız. Bin kişiye yapsanız hepsinde aynı şekilde sonuç veriyor” diyor.

Akupunktur ve Reiki Uzmanı Dr. Ayşe Mujdabaeva; tüm hastalıkların tedavisinin de, insanın kendi bedeni içersinde olduğunu, sağlıklı yaşama sanatının kişinin kendi bedenini tanımasıyla gerçekleştiğini vurguluyor.

SU-JOK İLE   İLK YARDIM

 • BURUN KANAMASI

Başparmak başa karşılık gelir. Yandan bakıldığında başparmağın en uç bölümünün en çıkıntılı kısmı ise buruna karşılık gelmektedir.

Burun kanamasını durdurmak için başparmağın buruna karşılık gelen yerine bir paket bandı sarıp 10 dakika bekletiniz.

Burun kanamanız hemen kesilecektir.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

ALERJİ

Başparmağın yüze denk gelen kısmını siyah bir kalemle boyayın.

Yararını göreceksiniz   >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 • ATEŞİNİZ YÜKSEKSE

Parmaklarınızın uçlarını buz ile 1-2 dakika ovunuz.

Sonra siyah bir kalemle uçlarını siyaha boyayınız.

Siyah kalemle işaret parmaklarınıza resimde görüldüğü şekilde birer çizgi çiziniz.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  • KABIZLIK

  Örneğin kabızlık için kalın bağırsağa sindirim yönünde parmakla veya uygun bir cisimle masaj yapılması çok yararlıdır.

  Derin nefes alın ve verirken yansıma noktasına saatin dönüş yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın. 10 tekrardan sonra ters yönde 10 tekrar daha yapın. 3-5 dakikalık masaj önemli ölçüde şifa bulmanızı sağlayacaktırel-ayak.jpg

 • >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  • HER KADINA GEREKLİ …

  Adet dönemi her kadın için bir sorundur. Ama bazı kadınlar için adet dönemi daha sorunlu geçmektedir.

  Karın bölgesinde sancı, sırtta ağrı, kimseyi görmek ve bir şey duymak istememe, gözyaşları bu dönemde yaygın görülmektedir.

  Bu zor dönemi atlatmaya SuJok yardımcı olabilmektedir.

  rahim.gif

  Rahim, yumurtalıklar ve hipofiz bezinin yansımaları elde kolayca bulunabilir.

  2 nci ve 5 nci parmak kollara karşılık geldiğinden, bu parmakların birinci boğumu ele karşılık gelir. Bu bölümde tüm vücut organlarının yansımaları mevcuttur. Buna mini sistem denmektedir. (Holografik sistem) Bu sistemde de rahim ve yumurtalıklar bulunarak etkili tedavi yapılabilir.

  minirahim2c.gif

  Rahim ve yumurtalıkların eldeki yansımaları parmakla, kibrit başı veya teşhis çubuğu denilen, çok sivri olmayan bir çubukla bastırılarak kontrol edilir. Ağrılı noktalar bulunur.

  Bu noktalara bastırmak acı verecektir. Derin nefes alın ve verirken yansıma noktasına saatin dönüş yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın. 10 tekrardan sonra ters yönde 10 tekrar daha yapın. 3-5 dakika sonra ağrınızın önemli ölçüde azaldığını veya geçtiğini göreceksiniz

  Bu noktaların ısıtılması da şifa bulmanıza yardımcı olacaktır.

  Yine bu noktaların kırmızı renkli bir kalemle boyanması adete yardım eder.

  Eğer adet akıntısı çok fazla ise ağrılı yansıma noktalarına 10 – 15 dakika süreyle buz tatbik edilmesi, akıntıyı azaltmakta yardımcı olur. Bu durumda yansıma noktaları ısıtılmamalıdır.

  Resimde görüldüğü gibi bir paket lastiğini bağlamak da akıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

  lastik.gif

  Yansıma noktalarına aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, elma, armut, üzüm v.b. tohumlarının konulması ve bantla yapıştırılarak, parmakla üzerlerine bastırılması da ağrılı adeti tedavi eder.

  Ağrılı adet için bir ceviz veya tırtıklı masaj topu kullanarak yapılan masaj da cok yararlıdır.

  ceviza.gif

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: