İngilizce Öğrenmek

Çok uzun zaman önce yazmayı düşündüğüm ama bir şekilde devamlı ertelemek zorunda kaldığım bir yazı bu… yıllardan beridir insanımızın İngilizce ile olan sorunu hep dikkatimi çekmiştir. Ortaokulu bitirdiğim KKTC’den maddi yetersizlikler yüzünden Liseyi okumam için memleketime(Trabzon-Çaykara) gönderilmiştim.Orada Lise birinci sınıfta daha ilk haftadan fark ettim ki benim Kıbrıs’ta ortaokulda gördüğüm dersleri burada ancak lise ikinci sınıfa geçince görecektim…

Herneyse hala daha insanımızın ingilizce konuşmada sorun yaşıyor olmasını bazıları tembellikle açıklamaya çalışıyor ama bence öyle değil ! Bence sorun öğretim metodlarında  ve o yüzden bu yönde bişeyler karalamaya çalışacam .

İngilizce Öğrenme Yöntemleri
“Kolay İngilizce öğrenmek” aslında pek mümkün değildir. Bu durum, yeni öğrenmeye başladığımız her şey için geçerlidir. Fakat İngilizce öğrenmek isteyen kişiler doğru yönlendirilirlerse bu mümkün olabilir. İşte burada sizinle bazı yöntemlerden söz etmek istiyorum.Benim ingilizcem nasıl düzelir diye soruyorsanız   bu yöntemlerden size uygun olanları uygulayabilirsiniz.
Zaman ayırın, Çabalayın
İngilizce öğrenmek ciddi manada çaba ve zaman ayırmayı gerektiren bir süreçtir. Ne kadar az zaman ayırırsanız, yeni konuları ve yapıları öğrenmeniz de gecikir. Eğer zaman ayıramayacak durumdaysanız, şu an, sizin için doğru zaman değil demektir.
Ne kadar zaman ayırmalıyım?
Günde en az 1 ya da 2 saatinizi İngilizce öğrenmek için harcamalasınız. Kendinize bir İngilizce öğrenme programı hazırlayın ve bu programdan sapmadan ilerlemeye çalışın. Burada işin püf noktası olaydan soğumamaktır.

Temel Konularla Başlayın
İngilizce öğrenme sürecine en temel konularla başlayın; numaralar(123…), alfabe(abc…), haftanın günleri(Sunday,Monday…) gibi. Temel kelime bilgisini öğrenin. Örneğin İngilizce gramer öğrenmek, tek başına yeterli değildir. Belli konuları öğrendikten sonra okuma, yazma, dinleme ve konuşma pratikleri yapmak gerekmektedir. Öğrendiğiniz her şeyi bir kenara not alın. Bu, zaman zaman geriye dönüp neler öğrendiğinizi kontrol etmenizi sağlayacaktır. Bahanelere sığınmayı sevmeyen bir yapınız varsa o zaman aldığınız notları hergün bir veya iki defa gözden geçirin.

Aslında ben size çok farklı bir tavsiyede bulunmak istiyorum :Gramer Çalışmayı Bırakın!
Evet! Yanlış okumadınız Gramer çalışmayı hemen bırakın!. Gramer kitaplarınızı ve ‘textbook’larınızı bir kenara bırakın. Gramer kuralları size İngilizce hakkında düşünmeyi öğretir, fakat siz otomatik olarak konuşmak istiyorsunuz. Düşünmeden konuşmak. Kelime gruplarının ve cümlelerin anlamlarını özümseyerek, hissederek otomatik olarak konuşmayı öğrenmeliyiz. Gramere yoğunlaşmak konuşma yeteneğimize tam ters etki yapar, beynimizi doğru grameri kullanmak için meşgul ederken, akıcı konuşmayı elde edemeyiz. Önce gramer kurallarını çalışarak İngilizce konuşmayı öğrenenler daha sonra konuşmayı otomatikleştirdikleri zaman gramer kurallarını düşünmeden konuşmaya başlarlar ki, çok vakit kaybetmiş olurlar
Peki ne yapmak gerek.. Kural Dinlemek.
Dinlemek! Dinlemek! Dinlemek!
Sizi sıkmayan ve ANLAŞILABİLİR olan İngilizceyi HERGÜN dinleyin. Text Kitapları okumayın ! İngilizce DİNLEYİN!
Çok Basit. Bu sizin İngilizce başarınızın anahtarı. Text Kitapları okumayı bırakın. Hergün İngilizce dinlemeye başlayın.
Çoğu dil kurslarında İngilizceyi gözlerinizle öğrenirsiniz. Textbooklar okuyup gramer kuralları çalışırsınız. Onun yerine sadece, gerçek İngilizce konuşmaları, İngilizce filmleri, televizyon şovlarını, sesli kitapları, hikâyeleri ve radyo tolk şovları dinleyin. Gerçek İngilizce konuşmaları kullanın.
Mümkün olduğunca İngilizce ile ilgili olmaya çalışın. İngilizce öğrenme programına ara vermemeye çalışın. Elinizde her zaman bir kitap, dergi, gazete gibi bir metaryel bulunsun. İngilizce çizgi film seyredebilirsiniz. Çizgi filimler çocuklara yönelik olduğundan ingilizce kelime telaffuzları diğer T.V programlarına göre daha anlaşılırdır. İngilizce alt yazılı filmler seyredebilir, ingilizce şarkı dinleyebilirsiniz. İngilizce makaleler yazmaya çalışın. İlk başta paragraf yazın, sonra da makaleler yazın. Bu anlamda İngilizce günlük tutabilirsiniz. Arkadaşlarınızla İngilizce konuşmaya çalışın. İnternetten İngilizce konuşma diyalogları bulun ve bunları kendinize uyarlayın. Hata yapmaktan çekinmeyin çünkü konuşmak, İngilizcenizi geliştirmeniz açısından çok önemlidir. Konuşurken İngilizce düşünmeyi de öğrenirsiniz.
İngilizce Kitaplar, Dergiler ve Gazeteler Okuyun
Okumak size yeni kelimeler öğrenme fırsatı sunar. Yeni kelimelerle karşılaştığınızda, kelimelerin anlamlarını bir kenara not edin. Mümkün olduğu kadar İngilizce-İngilizce sözlük kullanmaya gayret gösterin. Okuduğunuz sürece elinizin altında sözlük bulunsun. Okudukça kelimelerin değişik kullanım yönlerini de görmüş olursunuz. Okuyacağınız meteryali seviyenize göre seçin.
İngilizce Şarkılar Dinleyin
Dil okullarının çoğu bunu önemsemiyor fakat En Önemli Kural – Önce Dinleyin
Sizi sıkmayan ve ANLAŞILABİLİR olan İngilizceyi HERGÜN dinleyin. Text Kitapları okumayın ! İngilizce DİNLEYİN!
Bu sizin İngilizce başarınızın anahtarı. Text Kitapları okumayı bırakın. Hergün İngilizce dinlemeye başlayın.
Sizlere tavsiyem, İngilizcesi çok düzgün şarkıcıların şarkılarını sözleri ile birlikte takip etmenizdir. Bu şekilde yeni kelimeler öğrenmiş olursunuz. Şarkıları dinlerken dinleme(listening) pratiği yapmış olur, sözlerini okurken de okuma(reading) pratiği yapmış olursunuz. Ayrıca yeni kelimeler de öğrenmiş olursunuz. Bunların yanında da kelimelerin telaffuzlarını da öğrenirsiniz.
Test Çözün
Öğrenme süreci içinde ne kadar yol aldığınızı öğrenmenin yolu test çözmektir. Okuldaki sınavlar gibi elinize İngilizce testleri alın ve çözmeye çalışın. Çözdüğünüz testler bildiğiniz konularla ilgili olsun. Bu şekilde hangi konuda eksiğiniz olduğunu da görmüş olursunuz.
Online İngilizce Öğrenme
İnterneti kullanarak İngilizce öğrenme yöntemi diyebileceğimiz “online İngilizce öğrenme”, internetin bu kadar yaygın olduğu günümüze ihmal edilmemesi gereken bir araçtır. İnternetten İngilizce öğrenme konusunda pek çok kaynak bulabilirsiniz. Radyo dinleyebilir, gazete okuyabilir, başkalarının İngilizce öğrenme konusundaki tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Sitelerde yer alan konu anlatımlarını takip edin.
Kendi Kendine İngilizce Öğrenme
Ülkemizdeki bir çok kişi için İngilizce bilmek bir elzem noktasına gelmiştir. Bu konu hakkında düşünmenizi istiyorum… 4-5 sene ingilizce eğitimi aldığınızı varsayalım. Neden hala daha ana dili İngilizce olanları konuşurken anlamakta güçlük çekiyorsunuz?

Sizde bir sorun yok. Gittiğiniz kurslarda ve çalıştığınız textbooklarda bir sorun var. Textbooklar ve ses CD kasetleri gerçekten berbat. Söz konusu kurslarda gerçek İngilizce konuşmaları asla öğrenmediniz. Günlük ingilizceyi ve yerli konuşmacıların normalde kullandıkları sıradan İngilizceyi hiçbir zaman öğrenmediniz. Siz oralarda TEXTBOOK
İngilizcesi öğrendiniz fakat aslında siz Günlük Konuşma İngilizcesini Öğrenmelisiniz.
Günlük İngilizceyi nasıl öğrenirsiniz? Çok kolay. Textbook kullanmayı bırakın. Onun yerine sadece, gerçek İngilizce konuşmaları, İngilizce filmleri, televizyon şovlarını, sesli kitapları, hikâyeleri ve radyo tolk şovları dinleyin. Gerçek İngilizce konuşmaları kullanın. Gerçek İngilizce Öğrenin, Textbook İngilizcesi Değil.

Arkadaşlar UNUTMAYINIZ ” BİR DİL BİR İNSAN” dır ve bunu size 3 insan olabilme tecrübesiyle yazıyorum Çok küçük bile bir katkım olursa ne mutlu bana.

Benim de faydalandığım bu sitede ingilizce ile ilgili hemen hemen ihtiyacınız olan her tür bilgiyi edinebilirsiniz.

 

 

 

Aşağıdaki resimde çok eğlenceli bulacağınızı umduğum ve  ‘Sadece Türklerin Anlayabileceği İngilizce’  bir metni paylaşmak istiyorum.Ben her okuduğumda çok gülüyorum ,umarım sizi de gülümsetir.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: