Gençlik Hapı Var mı?

ABD’de bulunan bir ilaç firması yaptığı açıklamada, yaşlılığın önüne geçecek hatta zamanı geriye döndürebilecek bir hap keşfettiğini ileri sürdü.

Bazı bilim adamlarının itiraz ettiği ilacın yaşlılığı önlediği ileri sürülüyor.

“Astragalus membranaceus” adlı Çin bitkisinden üretilen hapın, yaşlılarda bebeklere göre daha kısa olması nedeniyle, yaşlanmaya neden olduğu düşünülen DNA’da bulunan telomer adlı yapının uzamasını sağladığı öne sürülüyor.

Hapı kullanmaya başlayanlar ,başladıktan sonra bağışıklık sisteminin güçlendiğini, gözlerinin daha iyi görmeye başladığını, kolesterolünün de düştüğünü söylüyor.

Hap üzerine araştırma yapan birçok bilim insanı ise hap üzerinde yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu ve hapın aslında vücutta iddia edilenden farklı bir işlev gördüğünü iddia ediyorlar.

İngiltere’deki University College of London’da görevli profesörLinda Partridge önümüzdeki 10 yıl içinde yaşlılığın olumsuzluklarını ortadan kaldıra bilecek bir hapın piyasa da olabileceğini iddia etti.

Cheltenham Bilim Festivali’nde söz alan Partridge, orta yaşlardan itibaren günde bir tane alına bilecek hap sayesinde kalp hastalıkları ve Alzheimer gibi sağlık sorunlarının ortadan kaldırılabileceğini, hatta saç ve cildin gençlik yıllarındaki halini koruyabileceğini söyledi.

Partridge, “Herhalde size minimum düzeyde yan etkisi olan bir hap sayesinde 5-10 yıl daha sağlıklı yaşayacağınızı söylesem hepiniz istersiniz” dedi ve gençlik hapının 10 yıl içinde hazır olacağına dair iddiasını dünyadaki araştırmalara dayandırdı.

Bilim insanlarının sağlık ve uzun yaşamla ilgili genlere yönelik çalışmalar yaptığına değinen Partridge, ABD’de ki Harvard Üniversitesi’n de görevli uzmanların “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikaye si ” filmindeki karak te ri anım sa tan bir deney yaptıklarını söyleyerek “Yaşlı fareleri yeniden gençleştirmeyi başardılar” dedi.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: