Güneş Yağı ve Kremleri

cropped-yeev.pngGüneş kremi kullanımı, sadece hassas ciltlere sahip olan için değil, normal ciltli kişiler ve güneş ışınları altında sürekli durmak zorunda olan kişiler için kesinlikle gerekli bir güneş ışınlarından korunma yoludur. Güneş kremi konusunda bilgilenmek ve güneş kremi nasıl kullanılır sorusunun cevabını doğru bir biçimde bilmek, ileride sağlıklı bir cilt ile güneş ışınları nedeniyle yaşlanmış , harap olmuş ve hatta cilt kanserine yakalanma riski ile karşı karşıya kalmış bir cilde sahip olma arasındaki ince yol ayrımını belirlemektedir.

Öncelikle güneş kremi alırken aldığınız güneş kreminin Ultraviyole ışınlarının her çeşidine karşı koruma sağlamasına özen gösteriniz. Ultraviyole ışıması adı verilen güneşin zararlı ışıkları UV-A ve UV-B ışınları biçiminde 2 alt gruba ayrılmaktadır. UV-A ışınları kanser riskini artıran zararlı ışınlardır. UV-B ise daha çok güneş yanıkları ve deride soyulmaya yol açan göreceli olarak daha zararsız olan ultraviyole ışını türüdür. Alacağımız güneş kremi markası nın her iki ışın türüne karşı da koruma sağlaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra güneş kreminin içerisinde çinko oksit, titanyum dioksit, avobenzon, ekamsül, türü UV-A türü güneş ışınlarının etkisini azaltan etken maddeler olmasına özen gösteriniz. Burada özellikle çinko oksit önemlidir. Sadece titanyum oksit içeren güneş kremleri tek başına kanser yapıcı ultraviyole ışınlarından sizleri koruyamayabilirler.

Güneş kremlerinin güneşin zararlı ışınlarından korumasının ölçümü için koruma faktörü (SPF) denilen bir ölçüm birimi geliştirilmiştir. Hassas cilti kişiler için koruma faktörü oranı asgari 50 SPF olması gerekirken normal hayatta ve bahar aylarında 15 – 25 arası koruma faktörlü krem yeterli olmaktadır

Güneş koruyucularında en önemli kriter ‘faktör’dür ancak çok yüksek faktörlü bir güneş kremi, 20 faktörlü güneş kreminden daha fazla yarar sağlamaz. Bu nedenle 15-25 faktörlü koruyucu yeterli olacaktır çünkü 25 faktörlü bir krem de sizi güneş ışınlarından %80-90 oranında korur.

Peki,şimdi de aklınıza takılan soruya cevap verme zamanı. Ucuz güneş kremi almak kötü kaliteli krem almak manasına mı gelir? Cevabı kesinlikle HAYIR’dır. Şayet yüksek koruma faktörü ve yukarıda saydığımız etken maddeleri içeren UV-A ışınlarına karşı kalıcı koruma sağlayan her tür güneş kremi, ucuz dahi olsa pahalı ancak koruma sağlamayanlara göre kesinlikle daha iyidir.

Güneş kremleri yalnızca 6 ay tazeliğini ve etkileyiciliğini sürdürür. Bu yüzden son kullanma tarihi geçen güneş kreminizi mutlaka atmalısınız. Eğer koruyucu güneş kreminin üstünde tarih yazmıyorsa, yeni bir güneş kremi satın alın ve üstüne satın aldığınız tarihi yazarak cildinizi koruyun.

Koruyucu kremi güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce koruyucunuzu sürmelisiniz. Çünkü güneş koruyucuları, etkisini ancak bu sürede göstermeye başlar. Daha sonra da yaklaşık üç saatte bir güneş kreminizi tazelemelisiniz. Fazla terlemek ve sudan çıkınca kurulanmak da, güneş kreminin içindeki filtrelerin çözülmesine neden olur.
Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak, doğal yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Cilt elastikiyetini kaybediyor, kırışıklıklar ve lekeler oluşuyor. Bu etkiyi hafifletmek için güneşin altında geçirilen günlerde bol bol portakal suyu için ve antioksidanlar açısından zengin besinler tüketin. Tüm bunlara rağmen cilt kanserinin görülme sıklığının arttırdığı, özellikle yaşlı ve kalp damar hastaları için hayati risk taşıdığı unutulmamalı. Şapka ve şemsiye kullanımı sizi güneşin zararlı etkilerinden önemli ölçüde korur.

GÜNEŞ KREMİ NE KADAR SÜRÜLMELİ

Güneşten yeterli derecede korunmayı sağlayacak vücuda uygulanması gereken güneş kremi miktarları her bir bölge için şöyledir:
Yarım tatlı kaşığından fazla miktarda yüz ve boyun bölgesine, sağ ve sol kola;Bir tam tatlı kaşığından fazla miktarda ise göğüs bölgesi, sırt bölgesi, sağ bacak, sol bacak bölgelerine uygulanmalıdır.

Güneş kreminin kullanımı bazı incelikler ve özellikler arz eder. Öncelikle 3 cm karelik bir cilt alanına ortalama olarak 2 ml güneş kremi sürmemiz gerekiyor. Tabi bu miktar hassas ciltli kişilerde biraz daha fazla olabildiği için siz en iyisi buradan kendi cilt tipinizi öğrenip güneş kremizi sürüldükten sonra hemen güneşe çıkmayın ve cildinizdeki fazla kalan güneş kremlerini asla havlu ile silmeyin. Elinizle ovalayarak tüm cilde dağıtın ve derinin güneş kremini emmesini  bekleyin. Güneş kremi sürülmesinden hemen sonra silinmesi veya cildin temizlenmesi durumunda güneş kreminin olumlu faydaları ve koruma etkisi sıfıra iner. Güneşlenmeye çıkmadan evvel ortalama olarak 15 ile 30 dakika önceden güneş kremleri uygulanmalı ve masaj yoluyla cilde yedirilmelidir. Ayrıca güneşte kaldığınız ilk yarım saatin ardından tekrar güneş kremi sürmeniz gerekir. Bu ilk güneş kremi sürülmesinden sonra uzun süreli güneş banyosu yapanlar, her 2 saatte bir güneş kremi sürmeleri gerekmektedir.Yüzenler için ise bu süre bir saate düşmektedir

Ama,fakat ve de lâkin  ,siz piyasada satılanlardan gerek güvenmediğiniz ( veya çok cimri olduğunuzdan mıdır nedir) almak istemeyebilirsiniz. Peki bu durumda sizin denize girmeye,güneşlenmeye hakkınız yok mudur ?

Tabii ki  vardır.. O zaman size buradan AYHAN ERCAN’nın Seba Tümer’in programında açıkladığı bileşenlere ulaşma imkanını değerlendirmek kalıyor  🙂

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: